حدیث روز
پیامبر اکرم (ص) فرمود: «اى على! ... مَثَل تو و امامان از نسل تو پس از من، همچون كشتى نوح است كه هر كس بر آن سوار شد، رهايى يافت و هر كه از آن باز ماند، غرق گشت و مَثَل شما، همچون اختران است كه هر گاه يكى ناپديد شود، ديگرى پيدا مى‌گردد تا به روز رستاخيز». كمال الدين: ص ٢٤١ ح ٦٥

چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت تعداد کل نوشته ها : 2949 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 1 تعداد دیدگاهها : 4×
یادداشت/ حلقه مفقوده ای بنام فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان
19 آوریل 2020 - 21:06
شناسه : 4070
بازدید 54
6

حلقه مفقوده ای بنام فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان به گزارش بناب پرس، عذرخواهی در آیات قرآن کریم و روایات نیز نقش پررنگی دارد و بارها به مؤمنان تأکید شده است که در صورت بروز رفتار نادرست معذرت خواهی شود. در همین زمینه در قرآن کریم ۸۷ بار از توبه و معذرت خواهی سخن به […]

ارسال توسط :
پ
پ

حلقه مفقوده ای بنام فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان

به گزارش بناب پرس، عذرخواهی در آیات قرآن کریم و روایات نیز نقش پررنگی دارد و بارها به مؤمنان تأکید شده است که در صورت بروز رفتار نادرست معذرت خواهی شود.

در همین زمینه در قرآن کریم ۸۷ بار از توبه و معذرت خواهی سخن به میان آمده است، حال یا این اوصاف و در شرایطی که سطح آگاهی و تحصیلات در جامعه ما روندی افزایشی دارد، این پرسش مطرح می شود که پس چرا فرهنگ عذرخواهی به عنوان ابزاری پیشگیرانه و منشی بزرگوارانه روندی فرسایشی و نزولی در پیش گرفته است؟!

با وجود اینکه نگارنده قبلاً نیز در سطوری برای تحقق فرهنگ عذرخواهی در جامعه اشاراتی داشته و قلم فرسایی کرده، ولی باز به نظر می رسد یکی از دلایل کم رنگ شدن این فرهنگ پسندیده در جامعه با پایین آمدن سطح اعتماد به نفس ارتباط مستقیم دارد و پایین بودن اعتماد به نفس موجب می شود که فرد درگیر موضوع فکر کند که اگر عذرخواهی کند مثل این است که رقابت را در مقابل جامعه باخته است!

به نظر می رسد برای نهادینه شدن فرهنگ عذرخواهی نهاد تعلیم و تربیت می تواند نقش بارز و تعیین کننده ای ایفاء کند، چنانچه اگر معلمان بزرگوار و دلسوز فرهنگ عذرخواهی را در مدارس بین دانش آموزان فعال کنند بلکه بتوان زمینه فراگیرشدن این شیوه از برخورد کریمانه در جامعه را فراهم کرد و رسانه ملی نیز اگر در بحث فرهنگ سازی موضع بین مردم و مسئولان گام های لازم و اساسی را بردارد، می تواند نقش تعیین کننده و تأثیرگذاری داشته باشد.

در چند روز گذشته اخباری در رسانه ها مبنی بر دفن زباله های شهری شهرستان میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی در محل دفن زباله های بناب انتشار یافت که با توجه به اوضاع و احوال کرونایی حاکم بر جهان و کشور کار بسیار ناپسند و خطرناکی بود و این اتفاق ظاهراً با هماهنگی برخی مسئولان بناب صورت گرفته بود.

الحق و الانصاف امین رفیعی فرماندار بناب از جمله مسئولانی بود که با پیگیری موضوع ضمن مذاکره و تذکر به مسئولان شهرستان با هماهنگی و دستور مقامات قضایی شهرستان مانع این کار شدند که جای بسی تقدیر داشته و دارد؛ اما اصل ماجرا از آنجایی آغاز شده است که سرپرست محترم شهرداری میاندوآب طی نامه ای خطاب به تیزپاز شهردار بناب ضمن تقدیر و تشکر از همکاری صمیمانه شهردار بابت دفن پسماند و زباله های این شهرستان طی دو ماهه گذشته تقاضا کرده که تا آماده شدن محل دفن زباله یک هفته دیگر نیز اجازه دهند تا زباله ها در این محل دفن شوند که تصویر نامه مذکور موجود است.

پس از رسانه ای شدن موضوع، اعضای شورای اسلامی شهر بناب بخاطر این اقدام شهردار بناب به وی تذکر دادند ولی شهردار بناب اخیراً با انتشار جوابیه ای ضمن تکذیب دفن زباله های شهر میاندوآب در بناب تصریح کرده اند که شورای اسلامی شهر نیز به وی هیچ تذکری نداده اند.

ای کاش تیزپاز شهردار بناب تا حدودی صبر پیشه کرده و اجازه می دادند چنانچه خبر مربوط به تذکر شورای اسلامی شهر به شهردار کذب بود، خود اعضای محترم شورای شهر این خبر را تکذیب می کردند و انتظار نیز این بود که شهردار بناب بخاطر این اقدام از مردم فهیم بناب عذرخواهی کنند.

پرواضح است که پاسخ شهردار با اظهارات فرماندار شهرستان، نامه سرپرست شهرداری میاندوآب و همچنین تذکر اعضای شورای اسلامی شهر بناب هیچ سنخیتی نداشته و یادآور این مثل معروف است: چیزی که عیان است، چه حاجت به بیان است .

همچنین اینکه وی در پاسخ خود مدعی شده اند دفن زباله ها بدون هماهنگی با شهرداری صورت گرفته است، منافات دارد و شهردار باید پاسخگو باشند که چه کسانی به عوامل زحمتکش در محل دفن زباله های بناب اجازه داده بودند تا این زباله ها تخلیه و دفن شوند.

در چنین شرایطی است که در جامعه امروزی فرهنگ عذرخواهی و فرهنگ پذیرش اشتباه به حلقه مفقوده رفتاری در جامعه تبدیل شده است و انتظار می رود فرهنگ عذرخواهی و پذیرش اشتباه به عنوان یک ارزش در جامعه ما مطرح و تقویت شود و مردم نیز دنبال فرار از این فرهنگ نباشند.

باید منتظر بود و دید که با وجود این فضا تکلیف فرهنگ سازی برای فرهنگ عذرخواهی و پذیرش اشتباه در جامعه چه خواهد شد.

فاعتبروا یا اولی الابصار…

نگارنده: جاوید بنابیان

ثبت دیدگاه

قوانین سایت :
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.