حدیث روز
پیامبر اکرم (ص) فرمود: «اى على! ... مَثَل تو و امامان از نسل تو پس از من، همچون كشتى نوح است كه هر كس بر آن سوار شد، رهايى يافت و هر كه از آن باز ماند، غرق گشت و مَثَل شما، همچون اختران است كه هر گاه يكى ناپديد شود، ديگرى پيدا مى‌گردد تا به روز رستاخيز». كمال الدين: ص ٢٤١ ح ٦٥

دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ ساعت تعداد کل نوشته ها : 2946 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 1 تعداد دیدگاهها : 4×
اعمال محدودیت در شهرستان‌های قرمز کرونایی ضروری است
20 ژوئن 2020 - 21:14
شناسه : 4755
بازدید 39
3

در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا مطرح شد؛ استاندار آذربایجان‌شرقی، اعمال محدودیت و فاصله‌گذاری پویا را برای شهرستان‌های قرمز از نظر شیوع کرونا ضروری دانست و گفت: اعمال هرگونه محدوددیت ابتدا باید در ستاد استانی تصویب و بعد به تصویب ستاد ملی برسد. بنابر اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمان حاضر آذربایجان شرقی […]

ارسال توسط :
پ
پ

در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا مطرح شد؛

استاندار آذربایجان‌شرقی، اعمال محدودیت و فاصله‌گذاری پویا را برای شهرستان‌های قرمز از نظر شیوع کرونا ضروری دانست و گفت: اعمال هرگونه محدوددیت ابتدا باید در ستاد استانی تصویب و بعد به تصویب ستاد ملی برسد.

بنابر اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمان حاضر آذربایجان شرقی از نظر شیوع و مرگ و میر مبتلایان به کرونا قرمز نیست و وضعیت این استان زرد و به قولی نسبتا مناسب است، با این حال در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری هوشمند و عادی انگاری توسط شهروندان و مسوولان، احتمال قرمز شدن استان را افزایش می دهد.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم اکنون تعداد بستری شدگان در بیمارستان و مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی افزایش یافته است که این امر نشانگر زنگ خطر رسیدن به پیک دوم کرونا در استان است، به گونه ای که حتی در برخی روزها وضعیت شیوع کرونا بدتر از روزهای اوج آن در فروردین ماه امسال شده است. 

کارشناسان بهداشتی اگرچه عادی انگاری و بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی را عامل مهمی در شیوع این بیماری در استان ذکر می کنند، با این حال، کم توجهی مسوولان را نیز عامل مهم بعدی در شیوع این بیماری دانسته و بر ضرورت نظارت بیشتر و همکاری بسیج، اصناف و سازمان های مردم نهاد و هماهنگی بیشتر واحدهای مرتبط مقابله با کرونا تاکید می کنند.

پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه ها 

استاندار آذربایجان شرقی روز شنبه در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا  با بیان اینکه تا زمانی که کرونا وجود دارد، هرگونه کلاس های تقویتی و آموزشی تعطیل است، گفت: پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه ها در استان به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه می شود.

محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه وضعیت استان قرمز نیست با این حال نباید عادی تلقی کنیم، افزود: ما در شرایطی قرار داریم که هم می خواهیم مانع اضطراب و دل نگرانی جامعه شویم و هم می خواهیم به جامعه هشدار دهیم تا بیماری اوج نگیرد.

وی با بیان اینکه حرکت کردن در مرز دشوار است، اظهار کرد: اگر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، روزانه سه نفر بستری داشته باشیم یعنی وضعیت قرمز و اگر یک نفر بستری شود به معنای سفید است.

وی سه شهرستان بناب، چاراویماق و مراغه را در حالت قرمز اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۹ شهرستان استان در وضعیت زرد، ۶ شهرستان سفید و سه شهرستان نیز نارنجی است.

پورمحمدی  با بیان اینکه روزهایی که رییس دانشگاه علوم پزشکی از رسانه ها آمار مبتاایان به کرونا را ارائه می داد، حساسیت مردم نیز بیشتر شده و به تبع آن شیوع و ابتلا به کرونا کمتر می شد از دکتر صومی خواست گزارش روزانه را برای حساسیت بیشتر مردم ادامه دهد.

وی سه راه حل استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و عدم حضور در اجتماعات را تا پیدا شدن واکسن کرونا ضروری دانست و افزود: هرگونه اتراق در پارک ها، برگزاری مراسم جشن و عروسی، ترحیم و عزاداری ممنوع بوده و از نیروی انتظامی و دادگستری می خواهیم با خاطیان برخورد کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه به خاطر رعایت  ۸۰ درصد مردم استان در روزهای اولیه وضعیت استان خوب بود، اما اکنون فقط ۲۰ درصد مردم رعایت می کنند، تاکید کرد: استفاده از ماسک در همه ادارات و سازمان های دولتی باید الزامی شود و ماسک ارزان و کافی در اختیار مردم قرار گیرد.

برخورد با واحدهای صنفی بی توجه به پروتکل های بهداشتی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه تجمع مردم در رستوران‌ها و اجتماعات خانوادگی را مهم‌ترین عامل شیوع کرونا دانست و گفت: متاسفانه شاهد بی‌تفاوتی بخشی از مردم نسبت به خطر شیوع این بیماری هستیم.
 
علیار راستگو با تاکید بر رعایت مصوبات ستاد مقابله با کرونا، از دستگاه‌های مسئول خواست تا با واحدهای صنفی که با رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند، برخورد کنند.

ضرورت قرنطینه ۱۴ روزه 

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ما مجبور به ملاحظه اقتصاد و معیشت مردم هستیم، اظهار کرد: حضور مردم در بیرون فقط باید برای ضرورت باشد و در شرایط کنونی بر قرنطینه ۱۴ روزه تاکید می کنیم.

محمدحسین صومی با بیان اینکه در ۲ هفته گذشته بیشترین تعداد مبتلایان هفتگی را در استان داشتیم، افزود: هر روز ۳۵۷ نفر مثبت به کرونا شناسایی می شود و متوسط فوتی ها در روز، پنج تا ۶ نفر است. 

وی غلبه تصور از بین رفتن کرونا در نزد افکار عمومی و به تبع آن از سرگیری تجمعات انسانی در قالب دورهمی های خانوادگی و برگزاری مراسم های عزا و عروسی را دلیل اصلی خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی اعلام کرد و گفت: پس از برگزاری هر مراسم عروسی یا عزا ۵۰ نفر از شرکت کنندگان به کرونا مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه جزو جوامع به شدت مستعد انتشار ویروس هستیم، خاطرنشان کرد: شهرهای اهر، بناب، مراغه، میانه، هریس، تبریز، شبستر و چاراویماق از نظر تجمعی بیشترین میزان شناسایی شده را داشتند و در ۱۴ روز اخیر بناب و مراغه بیشترین میزان بروز بیماری را داشتند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۶۲ درصد فوتی ها و ۵۲ درصد مبتلایان را در بین مردان اعلام کرد و گفت: فوتی های مردان ۲ برابر زنان است و ۵۰ درصد مبتلایان و ۹۰ درصد فوتی ها بالای ۵۰ سال سن دارند.

وی تجمعات و مراسم عروسی را مهم ترین عامل شیوع کرونا دانست و گفت: هر جا پروتکل ها رعایت شد، بیماری نیز کنترل شد و بعد از فاصله گذاری هوشمند، استفاده از ماسک در پیشگیری از انتشار ویروس نقش موثری داشته است.

صومی با بیان اینکه تعطیلی نماز جمعه ها و رستوران ها از پیک شدن ویروس در استان جلوگیری کرد، افزود: اواخر ماه رمضان چون زمینه مهمانی ها بیشتر شد، بیماری هم افزایش یافت به طوری که ۴۰ درصد از میتلایان اخیر در چاراویماق مربوط به مراسم عزا و عروسی است.

وی با بیان اینکه کمتر از ۵۰ درصد مردم به درستی از ماسک استفاده می کنند، افزود: حساسیت مردم در اماکن پرجمعیت پایین آمده است و متاسفانه مراسم عزا و عروسی نیز به شدت افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر برچیده شدن دورهمی ها گفت: هر اداره و اماکنی که دستورالعمل ها را رعایت نکند نیز باید بسته شود.

صومی با بیان اینکه در برسی ها مشاهده شد که آرایشگاه ها و رانندگان اتوبوس و تاکسی کمترین میزان استفاده از ماسک را داشتند؛ گفت: از دادگستری و نیروی انتظامی می خواهیم تا کنترل بیشتری را اعمال کنند.

عادی انگاری در جامعه بیشتر شده است

دادستان عمومی و انقلاب تبریز با بیان اینکه در شرایط فعلی عادی انگاری کرونا در جامعه بیشتر شده است، افزود: مصوبات ستاد کرونا هم در بیشتر مواقع با ملاحظاتی اعمال می شود.

محبوب علیلو خاطرنشان کرد: از یک طرف بحث نظارت ها کمتر شد و از سرگیری فعالیت صنوف هم آغاز شد با این حال دستگاه قضایی با جدیت در کنار ستاد مقابله با کرونا است.

وی با بیان اینکه ۲ روز پیش گزارشی مبنی بر برگزاری مراسم عروسی داشتیم که به اماکن دستور مقابله دادیم، گفت: به دلیل کمبود نیرو، اتحادیه ها و اتاق اصناف نیز پای کار بیایند.

۲۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند

مدیر کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه متاسفانه اکثر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، افزود: بنابر گزارش های رسیده، مراسم عروسی از تالارها به باغ ها و ویلاها رسیده است و مردم در مراکز تفریحی و تفرجگاه ها به هیچ وجه مسایل بهداشتی را رعایت نمی کنند.

بدرشکوهی با بیان اینکه طبق مشاهدات ما کمتر از ۲۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند، گفت: مراکزی همچون ایل گلی و منطقه آزاد ارس شلوغ تر از مدت مشابه سال گذشته است.

وی با تاکید بر جلوگیری از سفرهای غیرضرور در استان، اظهار کرد: غذاخوری ها و رستوران ها نیز باید ظرفیت خدماتی خود را کاهش دهند.

رئیس دانشگاه تبریز هم با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌یافته برای استمرار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌های استان، گفت: دانشگاه‌های استان در دوران کرونا، ۱۰۰ درصد وظایف آموزشی خود را در قالب آموزش مجازی انجام داده‌اند.
 
میررضا مجیدی با بیان اینکه در بخش پژوهش نیز امکانات لازم برای دانشجویان فراهم شده است، افزود: در بخش فناوری، فرصت جدیدی برای دانشگاه‌ها ایجاد شد و دانشگاهیان ما توانستند در زمینه تولید اقلام بهداشتی و محصولات فناورانه مرتبط، قدم‌های خوبی بردارند.
 
برگزاری امتحانات پایان سال دانشگاه‌ها به صورت مجازی با پیشنهاد هیأت امنای دانشگاه‌های آذربایجان شرقی، استمرار فعالیت کتابخانه‌ها و سالن‌های غذاخوری با ۵۰ درصد ظرفیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش تولید برنامه‌های آموزشی در صداوسیمای استان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

ثبت دیدگاه

قوانین سایت :
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.