رئیس شبکه دامپزشکی بناب خبر داد:  آغاز رصد و پایش آنفولانزای پرندگان در شهرستان بناب

رئیس شبکه دامپزشکی بناب خبر داد: آغاز رصد و پایش آنفولانزای پرندگان در شهرستان بناب

رئیس دامپزشکی بناب خبر داد:

آغاز رصد و پایش آنفولانزای پرندگان در شهرستان بناب/ طیور مرغداری های بناب دو نوبت واکسن دریافت کرده اند

رئیس دامپزشکی شهرستان بناب از آغاز رصد و پایش آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان بناب خبر داد.

به گزارش بناب پرس، مسعود گنج پور رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بناب در جلسه پیشگیری از شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان بناب با اعلام‌ این خبر افزود: آنفولانزای فوق حاد پرندگان ویروس مشترکی بین دام و انسان بوده و حتی میزان مرگ و میر و سرایت آن در صورت عدم کنترل می تواند بیشتر از کرونا باشد.

وی تصریح کرد: پیشگیری از این ویروس که تولیدات مرغداری ها را به شدت کاهش داده و بر سفره مردم تاثیرگذار است را می توان یک مساله استراتژیک در حال حاضر تلقی کرد.

رئیس دامپزشکی شهرستان بناب همچنین با اشاره به خسارت های عدیده این ویروس در سالهای گذشته به صنعت مرغداری شهرستان بناب، خاطرنشان کرد: آنفولانزای پرندگان در سال ۸۵ حدود ۶۰ درصد از طیور این شهرستان را آلوده کرده بود و در سال ۹۵ نیز موجب معدوم سازی طیور ۳ مرغداری در این شهرستان شد.

وی افزود: اوج خسارت این ویروس به مرغداران این شهرستان در سال ۹۶ بود که موجب شد طیور ۳۲ واحد مرغداری در شهرستان بناب معدوم سازی شوند.

دکتر گنج پور در ادامه با تاکید بر اینکه بهترین راه مقابله با این ویروس خطرناک توجه به مساله پیشگیری و اطلاع رسانی و ترویج مراقبتهای لازم بویژه در مناطق روستایی است، تصریح کرد: همه ساله با همکاری ارگان های مختلف شهرستان این موضوع پیگشیری می شود و امسال نیز تاکنون خوشبختانه کلیه طیور مرغداری های بناب در دو نوبت واکسن دریافت کرده اند و نوبت سوم نیز به زودی تزریق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امسال به سبب نبود آب در تالاب قره قشلاق پرندگان مهاجر همانند سالهای قبل در این شهرستان سکنی نگزیده اند، افزود: با این وجود باید قرنطینه ها جدی گرفته شود و اگر تلفات در مرغداری ها به بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد اکیپ های کنترل سریعا دست به کار خواهند شد.