پای درد دل پیازکاران بناب

پای درد دل پیازکاران بناب

کشت گسترده پیاز، عدم برنامه ریزی مسئولان برای صادرات و بازاریابی، بالا بودن تعرفه‌های صادراتی، بالا بودن هزینه حمل و نقل و دلال بازی و ترغیب کشاورزان به کشت از سوی برخی از مسئولان در دو سال اخیر کشاورزان بناب و آذربایجان را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

در سال رفع موانع تولید برای صادرات مانع تراشی می‌شود
حال باید دید که در حالی که در سال جاری مسئولان باید برای حمایت از تولید کنندگان و ارزآوری و رفع موانع پیش روی آنها گام بردارند مسئولان برای هزاران تن محصول تولیدی کشاورزان محروم آذربایجان که حالا جز سرمایه‌های ملی محسوب می‌شود چه برنامه‌ای دارند؟

آیا این محصول ارزشمند مثل سال قبل فاسد می‌شود یا اینکه حداقل دولت جدید برای صادرات این محصول و ارز آوری چاره اندیشی می‌کنند؟

بنابه گفته کشاورزان محصول پیاز با احتساب هزینه های اجاره زمین، نیروی انسانی مراحل کاشت، داشت و برداشت، همچنین هزینه های آبیاری، سمپاشی تقریبا هر کیلو پیاز ۴ هزار تومان برای کشاورز آب می خورد، در حالیکه امروز جمعه ۳۰ آبان قیمت بازار ۲۵۰۰ الی ۲۸۰۰ تومان معامله می شد. یعنی اگر یک کشاورز زمین زراعی اجاره ای باشد و تمام کارها را با کارگر انجام دهد باضافه هزینه سموم و بذر و کود شیمیایی و کرایه حمل و … باید برای هر کیلو ۱۲۰۰ تومان هم از جیبش هزینه کند.

این در حالی است که روزانه بیش از ۵۰۰ نیسان چیزی حدود ۱۰۰۰ تن پیاز وارد بناب شده و معامله می شود، که این امر موجب رونق حمل و نقل، کارگری و واسطه گری در بناب خواهد شد.

لازم است مسئولین جهادکشاورزی در فصل کاشت محصولات توسط کشاورزان میزان کشت محصولات و الگوی کشت را برنامه ریزی کرده و به کشاورزان اطلاع رسانی نمایند، و در صورت کشت گسترده یک محصول برای صادرات و خرید تضمینی آن برنامه داشته باشند تا کشاورزان زحمتکش بیش از این متضرر نشوند.