مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی در بناب برگزار شد

مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی در بناب برگزار شد

با حضور نماینده مردم بناب، فرماندار و سایر مسئولان شهرستان بناب، مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی در تالار دانشگاه پیام نور مرکز بناب برگزار گردید.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بناب در مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی اظهار داشت: سالانه بیش از ۱۵ هزار تن گوشت قرمز و روزانه بیش از ۶۰ تن شیر در شهرستان تولید می شود و امروز بناب به عنوان قطب تولید گوشت قرمز و فراورده های لبنی کشور شناخته می‌شود.

دکتر مسعود گنج پور افزود: خوشبختانه در حال حاضر ۴ کارخانه بزرگ خوراک دام و طیور در شهرستان بناب به همراه کشتارگاه بزرگ صنعتی در حال فعالیت هستند و این باعث شده در کنار تلاش و زحمات پرسنل دامپزشکی امروز بناب به چنین جایگاهی برسد.

اقتصاد رانتی افزایش قیمت ها را در پی دارد و قیمت ها می بایست بر اساس عرضه و تقاضا و نظارت جامع دولت انجام گیرد

حجت الاسلام محمد باقری بنابی در این مراسم اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در حوزه کشاورزی و دامداری اقدامات بسیار خوبی را انجام داده و جلسات متعددی را برای ساماندهی این بخش برگزار کرده است و با اطمینان خاطر می توانیم بگوییم که این مجلس برای حوزه کشاورزی و دامداری سنگ تمام گذاشته است.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی افزود: با تاکید بر اینکه دخالت دولت در قیمت ها هیچگونه مشکلی را در حوزه دامداری و کشاورزی حل نخواهد کرد، تا زمانی که اقتصاد جامعه ما رانتی باشد مشکلات به وجود می‌آید و دولت نمی‌تواند دخالت موثری در این امور داشته باشد لذا قیمت ها می بایست بر اساس عرضه و تقاضا انجام شده و دولت نظارت کاملی بر قیمت‌گذاری ها داشته باشد.

وی تصریح کرد: درحال حاضر بیشتر دامداری ها در نقاط مختلف کشور به خصوص در شهرستان بناب همچنان به صورت سنتی اداره می شوند اما اگر بخواهیم در حوزه تولید گوشت و سایر محصولات لبنی اقدامات بهتری انجام شود می بایست دامداری‌ها به سمت صنعتی شدن پیش برود و قطعا این کار باعث کاهش قیمت ها در تولید و کاهش قیمت برای مصرف کننده خواهد شد.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از نحوه مدیریت میدان دواب بناب گفت: این بازار محل بسیار خوبی برای کسب درآمد برای شهرداری و سایر مجموعه ها می باشد اما انتظار داریم برخی از این درآمد برای زیرسازی و حل مشکلات آن انجام شود که در حال حاضر میدان دواب بناب در شان این شهرستان نیست.

باقری بنابی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده برای ایجاد شهرک دامپروری بناب اشاره کرد و گفت: از ادارات مربوط به خصوص جهاد کشاورزی انتظار داریم تلاش بیشتری را برای این شهرک انجام بدهند تا دامدارانی که به صورت پراکنده در سطح شهر مستقر شده‌اند در این شهرک ساماندهی شوند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به وضعیت فعلی برند کباب بناب اظهار داشت: واقعیت این است که در سراسر کشور با وجود صنایع متعدد و سایر امتیازات بناب را بیشتر به عنوان شهر کباب ایران می شناسند و ما باید بر روی این نکته متمرکز شویم و برای برندسازی در عمل اقدامات بهتر انجام بدهیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه با وجود تعداد زیادی از صنف های کبابی در این شهرستان اکثراً به تولید کباب اصل بناب توجه نمی شود و همچنین مکانی مناسب نیز برای پذیرایی از مهمانان وجود ندارد لذا انتظار داریم اداره دامپزشکی با کمک اعضای صنف مربوطه در راستای بهبود کیفیت عرضه کباب در بناب تلاش کنند و ما قطعاً با تمام پتانسیل برای برندسازی غذای محبوب بناب پای کار خواهیم بود.

دامپزشکان نقش برجسته‌ای در تامین سلامت و امنیت غذایی شهروندان دارند

فرماندار شهرستان بناب در مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی، با اشاره به نقش برجسته دامپزشکی در تامین امنیت و سلامت غذایی شهروندان اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌ها، مشترک بین انسان و دام بوده که در صورت عدم شناسایی و احصا به موقع می‌توانند سلامت شهروندان را به خطر اندازند.

شهریار فتحی با تاکید بر ضرورت پیشگیری و شناسایی به موقع بیماری ‌های مشترک که برخی از آن‌ها حتی غیر بومی و فرامنطقه‌ای می‌باشند، اظهار داشت: هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از درمان بوده و اگر در بخش پیشگیری هزینه نکنیم، مجبور به هزینه کرد بسیار بیشتر با آسیب‌های روانی و اجتماعی بالاتر در بخش درمان خواهیم بود.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش و امنیت روانی شهروندان اظهار داشت: متاسفانه امروز بازار شایعات بسیار داغ می‌باشد و گاها با انتشار اخبار غیر صحیح نگرانی‌هایی نسبت به مصرف برخی مواد غذایی در بین شهروندان ایجاد می‌شود که ورود به موقع شبکه دامپزشکی می‌تواند باعث اطمینان خاطر شهروندان شده و از اضطراب و نگرانی جلوگیری کند.

فرماندار بناب همچنین با توجه به وجود مشکل کم آبی از شبکه دامپزشکی شهرستان خواست تا با انجام مطالعات علمی و پژوهشی و ارائه مشاوره‌های لازم منجر به افزایش تولید و ارتقای کیفیت محصولات غذایی شهرستان شود.