ضرورت ثبت کلیه کالاها از طرف اصناف در سامانه جامع تجارت/ الزام اصناف به رعایت پروتکل های بهداشتی در محل کسب و کار

ضرورت ثبت کلیه کالاها از طرف اصناف در سامانه جامع تجارت/ الزام اصناف به رعایت پروتکل های بهداشتی در محل کسب و کار

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بناب گفت: اصناف موظف به ثبت کلیه کالاها در سامانه جامع تجارت هستند، در غیر اینصورت کالا قاچاق محسوب شده و به نفع اموال عمومی دولت مصادره خواهد شد

به گزارش بناب پرس، حبیب خانبابایی در جمع خبرنگاران رسانه های محلی که بمناسبت روز خبرنگار ترتیب یافت، با عرض تبریک این روز اظهار داشت: خبرنگاران به عنوان یک شخصیت واقعی چشم و گوش جامعه هستند، به کار خود عشق می ورزند و ارتباط خوبی بین مردم و مسئولین برقرار شده و این ارتباط قطعا در حل مشکلات شهرستان موثر خواهد بود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ستاد خبری ۱۲۴ بصوری شبانه روزی در خدمت شهروندان است، افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون از طریق بیش از ۲ هزار بازرسی و سامانه ۱۲۴ تعداد ۱۳۵ مورد شکایت ثبت و رسیدگی شده است و مبلغ ۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون ریال جریمه صادر شده است.

وی با اشاره به علت کمبود سیمان در شهرستان، کاهش ظرفیت تولید کارخانه ها به سبب خاموشی های اخیر برق عنوان کرد و گفت: به علت وجود خلاء در اثر کمبود سیمان در روزهای اخیر، تقاضا افزایش یافته و توزیع بیش از سه برابری میزان قبلی باز کفاف اشباع بازار را نمی دهد؛ به همین منظور مقدار ۶۰۰ تن سیمان با نرخ ۴۸ هزار تومان در مصالح فروشی های اعلام شده در حال توزیع است که البته قیمت محموله های بعدی بر اساس قیمت شاخص بورس بوده و ممکن است روند افزایشی یا کاهشی داشته باشد.

▫️خانبابایی تصریح کرد: تعداد ۸۷۰۰ واحد صنفی دارای پروانه و حدود ۲ هزار واحد بدون پروانه در ۲۴ اتحادیه در بناب فعالیت می کنند و همچنین تعداد ۶۹۲۳ انبار در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و … ثبت شده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بناب با اشاره به وضعیت تولید و توزیع آرد در شهرستان اظهار داشت: کلیه نانوایی ها با استفاده از سهمیه یارانه ای و نیمه یارانه ای اقدام به توزیع نان می کنند، و با بازرسی های انجام شده از ابتدای سالجاری تعداد ۶۰ پرونده تخلفاتی صادر شده است که تخلف برای بار اول با کاهش سهمیه ۲۰ درصد، بار دوم با کاهش سهمیه ۵۰ درصد مواجه شده و در صورت تکرار نانوایی پلمپ می شود.

وی با تاکید بر ثبت کلیه کالاها در سامانه جامع تجارت توسط اصناف به کشف کالای قاچاق به ارزش ۱ میلیارد و ۵۰۷ میلیون ریال اشاره کرد و گفت: ۶۰۵ قلم کالا ضروری است در سامانه جامع تجارت کشور ثبت شود، در غیر اینصورت کالا قاچاق محسوب شده و به حساب دولت کشف و مصادره خواهد شد.

خانبابایی به فعالیت ۱۱ معدن در شهرستان اشاره کرد و افزود: در خصوص برخی اظهارات در مورد فعالیت معادن مختلف در بناب، ۴ معدن فعال دارای مجوز در منطقه قره قشون که مجوز آنها از طرف اداره صمت بناب صادر نشده و قطع یا تمدید مجوز آنها از اختیارات این اداره خارج است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بناب با اشاره به وضعیت وخیم شیوع بیماری کرونا در شهرستان تاکید کرد: کلیه اصناف و بازاریان ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی در محل کسب و کار هستند و همچنین از بازاریان درخواست می شود به افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند خدمات ارائه ندهند تا خدای ناکرده شاهد افزایش ابتلایان به کرونا و تعطیلی بازار از سوی ستاد کرونا نباشیم.