معدوم سازی مزارع آبیاری شده با فاضلاب

معدوم سازی مزارع آبیاری شده با فاضلاب

به دستور کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان بناب و با حکم دادستانی بیش از ۱۰ هکتار از اراضی کشت شده در شهرستان که با پساب فاضلاب آبیاری می شدند، به طور کامل معدوم سازی شدند.

به گزارش بناب پرس به نقل از خبرنگار صدا و سیما در بناب، دکتر رضایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بناب گفت: بیش از ده هکتار از مزارع صیفی که از آب فاضلاب برای آبیاری آن استفاده می‌شد، شناسایی و به دستور مراجع قضایی تخریب شد.

رضایی افزود: این مزرعه صیفی در ضلع غربی و در مجاورت روستای آخوند قشلاق این شهرستان زیرکشت گوجه فرنگی، پیاز، خیار، خربزه و فلفل رفته بود و با فاضلاب خام آبیاری می شد که در راستای جلوگیری از تولید محصولات غذایی ناسالم تخریب شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بناب، با بیان اینکه این اقدام در راستای پیشگیری از بیماریهای اسهالی و سرطانی، تخریب و محصولات آن از گردونه مصرف خارج شد، گفت: بررسی‌ ها نشان می‌دهد یکی از مهمترین و اصلی‌ترین راههای انتقال بیماری وبا، علاوه بر میوه و آبهای آلوده، سبزی‌هایی است که با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند.

وی، به کشاورزان توصیه کرد به جای استفاده از آب فاضلاب از آب چاه برای آبیاری مزارع خود استفاده کنند زیرا آبیاری مزارع با استفاده از فاضلاب تصفیه نشده و انتقال شیوع بیماری کرونا می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بیندازد.

گفتنی است به هنگام تخریب این مزرعه، کارشناس مرکزبهداشت، نیروی انتظامی وکارشناسان جهاد کشاورزی، خبرنگار صدا و سیما در بناب به عنوان ناظر بر عملیات تخریب مزرعه حضور داشتند.

▫️یادآوری می شود؛ دو ماه پیش شهریار فتحی فرماندار بناب نسبت به آبیاری مزارع با فاضلاب خام هشدار داده بود و با انتقاد از کم کاری و سهل انگاری دستگاههای متولی در برخورد با آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب، خواستار تشکیل کمیته ویژه ای متشکل از محیط زیست، بهداشت و درمان، جهادکشاورزی شده بود تا هر چه سریعتر نسبت به بررسی و حل این معضل اقدام نمایند.

◽️آدرس پیج اینستاگرامی 👇👇
🏙 https://www.instagram.com/bonab.press

◽️به #بناب_پرس بپیوندید:
🆔 http://t.me/joinchat/AAAAAFMyQe68WqUFMI153A