مصاحبه با دهیار روستای کوتمهر بناب

مصاحبه با دهیار روستای کوتمهر بناب

در راستای خدمات انجام شده در روستاهای شهرستان بناب و بررسی مشکلات موجود در روستاها که عمدتا از آب شرب سالم رنج می برند، این بار بر آن شدیم تا از آقای بلال فتحی دهیار محترم روستای کوتمهر بناب دعوت بعمل آوریم تا از نزدیک با ایشان بیشتر آشنا شده و خدمات انجام شده در روستای کوتمهر را از زبان ایشان برای مردم عزیز بازگو کنیم.

آنچه در ذیل مطالعه می فرمایید ماحصل مصاحبه خبرنگار پایگاه خبری بناب پرس با دهیار روستای کوتمهر است:

ابتدا خود را معرفی کنید و خلاصه ای از سوابق اجرایی تان را در مدت دهیاری بیان کنید

بسم الله الرحمن الرحیم، من بلال فتحی هستم از سال ۸۹ به مدت سه دوره چهار ساله به عنوان دهیار روستای کوتمهر بناب انتخاب و انجام وظیفه می نمایم

خلاصه ای از شرح فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته از زمان دهیاری تان و همچنین برنامه های آینده تان بازگو کنید

اقدامات ما از سال ۸۹ با ایجاد شهرک مسکونی مهر در روستا آغاز می شود، حدود ۵۰ هزار متر مربع از اراضی کوتمهر با هماهنگی بنیاد مسکن و بخشداری بناب به تعداد ۱۳۹ قطعه تفکیک و برای هر خانواده یک قطعه و برای افراد خاص دو قطعه اختصاص یافت.

کارهای زیرساختی این شهرک، تاسیسات آب، برق و گاز در ان سال اجرا شد که مبلغ ۴۰ میلیون تومان برای لوله گذاری آب، ۱۵۰ میلیون تومان برای تیرگذاری و کابل کشی برق و هزینه لوله گذاری گاز را نیز شرکت گاز خودش تامین کرد.

همچنین اجرای معبر کشی، جدول گذاری و کانیوو بطول ۱۰ هزار متر، زیرسازی به مساحت ۸۵۰۰ متر مربع و در نهایت آسفالت معبرها به مساحت ۵ هزار مترمربع انجام شد.

تیرگذاری و کابل کشی و تامین برق فشار قوی برای مزارع و باغات کوتمهر با هزینه کرد مشترک اداره برق و اهالی روستا انجام شده است، یک باب حسینیه به مساحت ۴۰۰ مترمربع با همت اهالی روستا و مقداری از هزینه ها نیز با فروش دو قطعه زمین در شهرک مهر احداث و به بهره برداری رسیده است.

حصارکشی آرامستان کوتمهر و بازسازی مزار شهدای روستای کوتمهر با توسعه لوله کشی بطول ۱۰۰ متر و تامین آب شرب در آرامستان اجرا شده و مقدمات برق رسانی و تامین روشنایی آن نیز انجام شده است.

برای ایجاد یک مکان تفریحی و تفرجگاه در ورودی روستا روبروی مرکز نگهداری معلولین کارهای مقدماتی آغاز شده و تعداد ۱۰۰ اصله نهال غرس شده که انشاءالله تکمیل طرح در سال جاری اجرا خواهد شد.

طرح هادی روستای کوتمهر نیز با هماهنگی بنیاد مسکن بناب آغاز شده و در سال جاری عملیاتی خواهد شد. ۵ هزار مترمربع آسفالت ریزی از محل قیر رایگان زیرسازی انجام گرفته و قرارداد تنظیم شده است و عنقریب عملیاتی خواهد شد.

جمع آوری و دفع زباله ها نیز با همکاری شرکت دهیاران روزانه انجام می گیرد

اقدامات فرهنگی تان را در مدت دهیاری تان برای روستای کوتمهر بگویید.

احداث حسینیه برای انجام کارهای فرهنگی، برگزاری کلاس های قرآن و احکام با همکاری حاج آقا باقرزاده روحانی معزز روستا و استاد حوزه علمیه

نظر شما نسبت به مردم روستای کوتمهر چیست؟

اهالی روستای کوتمهر مردمی باایمان، خونگرم، مهربان و پرکار هستند، و همکاری خوبی با دهیاری تاکنون داشته اند.

به عنوان یک دهیار، تعریف شما از دهیاری چیست؟ مهمترین هدف یک دهیار چه می تواند باشد؟

دهیاری کار نسبتا سختی است، هنوز هدف از تشکیل دهیاری در روستاها بنحو احسن جا نیفتاده است. برخی دهیار ابزار و اسباب برای خود محسوب می کنند. دهیار هم نماینده دولت در روستا است و هم اجرا کننده مصوبات قانونی شورای روستا است.
دهیار نباید هدفی جز خدمت به مردم و روستا داشته باشد.

مشکلات پیش روی روستای کوتمهر را بیان کنید.

یک مشکل عمده روستا که با آن گریبانگیر است سوءاستفاده افراد سودجو با استفاده از موقعیت و قدرت و با تحریک یکی از شوراهای وقت اقدام به کلاهبرداری و فروش ۸ قطعه از قطعات مسکونی شهرک مهر نموده که با کمک دستگاه قضایی شهرستان ۴ قطعه آن برگشت داده شد و اکنون ۴ قطعه دیگر در دست پیگیری است که متاسفانه بصورت غیرقانونی سندسازی شده است.

همچنین مسئله دیگری که بخشی از ساکنین شهرک را با مشکل مواجه کرده است، تعارض رئیس میراث فرهنگی وقت در تفکیک اراضی بود که به دلیل این تعارض در زمان مقتضی نتوانستیم تاسیسات آب، برق و گاز کوچه مهر ۷ را اجرا کنیم و اکنون اهالی نیز توان تامین هزینه این تاسیسات را ندارند و هم اکنون در مضیقه هستند.

اغلب مسائل و خواسته های روستائیان از شورا و دهیاری چیست؟

اغلب گلایه روستائیان از قابل استفاده نبودن آب شرب است. چاه آبی که آب شرب روستا را تامین می کند خیلی خوبست اما به علت فرسوده بودن شبکه آبرسانی آن را غیرقابل استفاده کرده است، لازم است در اینجا از مسئولین شهرستان درخواست کنم که هر چه سریعتر نسبت به تعویض و بهینه سازی شبکه آبرسانی اقدام نمایند.

در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید.

لازم می دانم به نوبه خودم از زحمات، راهنمایی ها و خدمات بیدریغ حاج آقا باقرزاده تقدیر و تشکر کنم که واقعا هم برای دهیاری و هم برای اهالی لطف دارند و راه حل نشان می دهند.

در سال ۷۵ یک زمین ورزش به مساحت ۲۵ هزار مترمربع برای ایجاد فضای ورزشی بعد از انجام کارهای مقدماتی و حصار کشی در اختیار اداره ورزش و جوانان قرار گرفت که متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است، از ریاست محترم ورزش و جوانان تقاضا می شود هر چه سریعتر نسبت به انجام کارهای آن اقدام نماید و گرنه زمین را به خود روستا برگرداند و ما خودمان کارهایش را انجام دهیم.

از اینکه زحمت کشیدید و دعوت ما را قبول کردید و در مصاحبه ما شرکت نمودید، تقدیر و تشکر می کنیم، انشاءالله موفق و موید باشید.